پانامرا ماحصلِ یکی از پر زحمت ترین مسیر هایِ رشدِ کمپانی پورشه در زمینه تکنولوژی بوده است. نتیجه یک مهندسی حساب شده در گذر زمان که این غول خودرو ساز آلمانی را بار دیگر بر ماهیت شعار ” ما پورشه هستیم و این است کاری که انجام می دهیم” تکیه داده است، تا همچنان به نگاه رو به جلوی خودروسازان آلمانی ایمان داشته باشیم. خودرویی که برای توصیف آن از خود پورشه کمک می گیریم: “یک خودروی چهارسرنشین در یک کلاس ممتاز از کاراییِ ورزشی با یک راحتی شگفت آور در رانندگی و تلفیقی از قدرت بی انتها برای تبدیل یک مسافرت عادی به تجربه ای تکرار نشدنی از لمس فرمان و پدال، با روحی آرامبخش و در یک کلام یک پورشه برای تمام روز های سال”.

پیش از ورود به درک مفهوم تعبیر فوق، اجازه دهید نگاهی داشته باشیم بر راهی که پورشه برای رسیدن به پانامرای امروزی طی کرده است.

هیچ یک از ما سال ۲۰۰۹ را فراموش نخواهیم کرد. مخصوصا سیزدهمین نمایشگاه شانگهای که در آوریل آن سال برگزار شد و بسیاری از خودروهای محبوبمان در جریان آن معرفی و بعد ها روانه بازار گردیدند. مرسدس بنز W212، نیسان Z370، هیوندای جنسیس کوپه، آستون مارتین رپید، بی ام و Z4، جگوار X351 و بسیاری دیگر از مدل های دوست داشتنی برندهای معتبر، حاضرینِ این نمایشگاه بودند.

ظاهرا نخستین گام برای ساخت پانامرا در اشتوتگارت و با سوار کردن موتور آن و گام بعدی در هانوفر با طراحی و ساخت بدنه اش در کارخانه ی فولکس واگن برداشته شده بود. اولین مونتاژ کلی آن در لایپزیگ و ساخت انبوه آن یک ماه بعد از جریان نمایشگاه شانگهای و در خط تولید انحصاریش به صورت رسمی استارت خورد. در سال ۲۰۱۱ یک نسخه هیبریدی، در سال ۲۰۱۳ یک نسخه دیزلی و پلاگین – هیبریدی و یک نسخه ای- هیبریدی وارد بازار شد و تمام این ها راه را برای نفوذِ بی همتای پانامرا بر بازار دنیا باز کرد و امروز بعد از گذشت تنها چهار سال هر روز شاهد اخبار جدیدی از آپشن های بهبود سازی شده آن از طرف پورشه هستیم.

پانامرا، عنوانِ اولین نسل از این سری بود که عرضه آن در همان سال ۲۰۰۹ با یک موتور ۳٫۶ لیتری و شش سیلندر آغاز گردید. قدرت این خودرو ۳۰۰ اسب بخار و گشتاورش ۴۰۰ نیوتن در متر بود، حداکثر سرعتش ۲۶۱ کیلومتر بر ساعت و آلایندگی اش نیز ۲۶۵ گرم کربن دی اکسید در هر کیلومتر برآورد شده بود. مدل پانامرا ۴ از نظر موتور بسیار شبیه پانامرا بود، با این تفاوت که تحت یک مدیریت بهینه سازی، آلایندگی آن از ۲۶۵ به۲۲۵ گرم کربن دی اکسید در هر کیلومتر کاهش یافته بود.

پانامرا S یک موتور ۴٫۸ لیتری و هشت سیلندر با قدرت ۴۰۰ اسب بخار و گشتاور ۵۰۰ نیوتن در متر داشت. حداکثر سرعت آن ۲۸۵ و آلایندگی اش۲۹۳ گرم بر کیلومتر بود. نسخه بهینه شده ی آن با آلایندگی کمتر ( ۲۵۴ گرم در کیلومتر) پانامرا ۴S نام داشت که در همان سال ۲۰۰۹ معرفی و عرضه گردید.

پانامرا GTS نسخه بعدی این سری بود که با یک موتور ۴٫۸ لیتری و هشت سیلندری و با قدرت ۴۳۰ اسب بخار و گشتاور ۵۳۰ نیوتن در متر عرضه گردید. حداکثر سرعت آن ۲۸۸ و میزان آلایندگی اش ۲۶۵ گرم در کیلومتر بود.

پایانِ دوره عرضه اولین نسخه از سری پانامرا GTS مصادف شد با آغاز پروسه کوچک سازی محصولات پورشه. بعد از این خودرو، نخستین نسخه ی پانامرا S hybrid با یک موتور ۳٫۰ لیتری و شش سیلندر و قدرت ۳۸۰ اسب بخار و گشتاور ۵۸۰ نیوتن در متر معرفی گردید. آلایندگی این خودرو ۱۶۷ گرم در هر کیلومتر بود که به نوبه خود برای پورشه که همواره متهم به ساخت خودروهایی گرم و ناسازگار با طبیعت می باشد، یک نقطه درخشان در تاریخش بوده است.

 در گذر زمان و طی روند بهبود سازی محصولات پورشه، نسخه های تازه ترِ پانامرا با انبوهی از امکانات مدرن همچون سیستم تزریق مستقیم سوخت(DFI)، سیستم خنک سازی مدرن موتور، مدیریت گرمایی بهبود یافته تر و بسیاری از آپشن های دیگر وارد بازار شدند. نسخه توربینی آن نیز با آمدنش اسپویلر تعدیل پذیر خود را که جزئی از مدیریت پورشه برای ارائه یک قابلیت شگفت انگیز از کارایی دینامیکی پانامرا بود، به همراه پکیج ورزشی اش که تنها با فشردن یک دکمه فعال شده و یک روح آتشین در پانامرا می دمید، معرفی نمود.

در سوم آوریل ۲۰۱۳ و باز هم در جریان اتوشوی شانگهای، این بار پورشه از فیس لیفت چندین مدل از خودروهای خود رونمایی کرد که نسخه پانامرا ۴S با رنج موتور کوچک شده ۳٫۰ لیتری و شش سیلندر با قدرت ۴۲۰ اسب بخار، گشتاور ۵۲۰ نیوتن متر، حداکثر سرعت ۲۸۷ کیلومتر بر ساعت و آلایندگی ۲۰۸ گرم در هر کیلومتر در این مجموعه قرار داشت.

این نگاهی مختصر بر تاریخ چهار ساله پورشه پانامرا بود. در این نگاره بر آن شدیم تا کاوشی دقیق بر تازه ترین مدل های هفت نسخه ی ممتاز پانامرا داشته باشیم. از ظرافت های پیکر تراشی و زیبایی بی حد و نصاب کابین این خودرو ها تا ریز ترین کنش های سیستماتیک قلب و روحشان. همراه ما باشید تا شما را به دنیای بی حد و مرز ِتکنولوژیِ پورشه وارد کنیم.

قبل از تمرکز بر روی مدل های پانامرا لازم است، مروری داشته باشیم بر سه فاکتور مشخص و مشترک که از آنها به عنوان DNA سری پانامرا یاد می شود.

طراحی خارجی (exterior design )

بیشتر مهندسین طراح، هنگام استیل سازی یک خودرو در کنار خلاقیت لازم، همواره تمرکزشان بر روی آخرین فشن یا پلتفرم ساخته شده می باشد، که مورد توجه بازار قرار گرفته است. تیم های طراحی پورشه نیز نه تنها از این قاعده مستثنی نبوده اند، بلکه همواره متهم به استفاده از یک پلتفرم ثابت برای تمام نسل ها و سری های برند پورشه بوده اند. نوع مشخصی از سیستم آیرودینامیکی، قالب چراغ ها، برجستگی و فرورفتگی های بدنه و بسیاری دیگر از فاکتور های پیکر تراشی که در نگاه نخست در تمام این سال ها پورشه آن ها را به دفعات تکرار کرده است.

با تمام این ها، نمی توان ظرافت های به کار رفته در استیل سازی نسخه های پانامرا را نادیده گرفت. در کنار استفاده از فرم کلی بدنه پورشه، مهندسین طراحِ سری پانامرا، به صورت زیرکانه ای از یک قالب عضلانی برای قسمت جلوی خودرو بهره برده اند. خطوط استفاده شده در محل تلاقی شیشه جلویی با سقف اتومبیل به زیبایی هر چه تمام تر با اندکی تیز سازی، متمایز شده اند. از دیگر فاکتور های دیزاین خارجی پانامرا دقیق تر شدن، تیز تر شدن و اریب وار شدن برجستگی های بدنه می باشد که می تواند نوید بخش یک استیل تازه با کارایی آیرودینامیکی بهتر باشد.

از دیگر نقاط بارز سری پانامرا در استیل سازی، استفاده از ورودی هوای وسیع تر برای کمک به فرآیند خنک سازی موتور می باشد. به این لیست، چراغ های استاندارد شده bi-xenon در جلوی اتومبیل، چهار نورافکن LED، یک سپر استحکام یافته به عنوان فاکتور اصلی برای ارائه ظاهری ورزشی برای پورشه  پانامرا، ۱۵ رنگ بدنه و بسیاری از گزینه های دیگر را نیز اضافه کنید.

طراحی داخلی (  interior design )

بعضی وقت ها تمام چیزی که شما لازم دارید، تکیه بر صندلی خودروتان و شروع یک رانندگی آرامش بخش است. پورشه با استناد به همین واقعیت و با هدف قرار دادن آن به عنوان فکتور اصلی در طراحی کابین پانامرا، ایده های جالبی به کار گرفته، تا شما را به عنوان راننده خود شگفت زده کند. ویژگی اساسی کابینِ نسخه های جدید پانامرا داشتن یک احساس مطبوع با دیدن فضای داخلیِ نو نوار شده با هدف ارائه درجه ای ممتاز از راحتی و داشتن یک تجریه ی بی نظیر از مسافرت های طولانی است. به دلیل بهره گیری پانامرا از چهار صندلی ورزشی برای کابین خود، بیشتر کارشناسان، فضای داخلی سری پانامرا را نسبت به ماهیت اصلی آن که یک خودروی چهار سرنشین سدان می باشد، اندکی غیر متعارف و دور از انتظار قلمداد می کنند. هر چند پورشه نیز با معرفی پانامرا به عنوان یک تلفیق مدرن از روح ورزشی و قابلیت لوکس بودن، جواب قانع کننده ای برای این ابهام داشته است.

در طراحی کابین پانامرا، پورشه از پنج ترکیب مختلف رنگ با محتوایی منطقی و کیفیتی بسیار بالا بهره برده است که به صورت زیرکانه ای با تاثیر بر ذهن و روح راننده علاوه بر کنترل احساس وی، او را در هدایت عاقلانه تر خودرو کمک شایانی می نمایند.

اگر شما نیز جزء افرادی هستید، که دائما به رویای دوری از درد سرِ سوخت گیری به شیوه امروزی می اندیشید، یا فکر اینکه روزی بتوانید در پارکینگ خانه یا حتی باغ یا ویلای خود سوخت گیری نمایید، شما را برای رسیدنِ راهکار های نوین شتاب زده می کند، با شنیدن شاهکار مدرنِ پورشه برای سوخت گیری، که بر روی نسخه های پانامرا  S E-Hybrid و پانامرا plug-in Hybrid کار گذاشته شده، شوکه خواهید شد.

بحث در مورد یک باطری با ولتاژ بالا، بر پایه لیتیوم – یون می باشد که روی نسخه های ذکر شده نصب شده است و نسبت به باطری های بر پایه نیکل قابلیت بیشتری داشته و به سادگی می تواند از طریق منبع خارجی شارژ شود. استفاده از قدرت الکتریکیِ این باطری بدون کمک گیری از سوخت فسیلی می تواند در حالت عادی ۳۶ کیلومتر از مسیر شما را با حداکثر سرعت ۱۳۵ کیلومتر در ساعت پوشش دهد. گذشته از این قابلیت نوین، پورشه مدعی شده است در چندین فرآیند دیگر نیز به صورت زیرکانه ای از تکنولوژی Hybrid بهره برده و در آینده، گستره این استفاده بیشتر نیز خواهد شد.

در نسخه های دیگر نیز پورشه ایده های تازه تری برای بهبود سازی محصولاتش به کار بسته است، که از آن ها می توان به موتور ۳٫۰ لیتری و شش سیلندری پانامرا S و پانامرا ۴S که با هدف کاهش آلایندگی و مصرف سوخت بر روی آنها سوار شده، اشاره کرد. همچنین سیستم دابل کلاج یا همان PDK که اینک در تمام مدل های بنزینی پورشه مورد استفاده قرار گرفته به همراه یک گیربکس هشت سرعته با امکانِ انتقالِ هوشمند و سریع سطوح سرعت، دو موردِ دیگر  از این ایده های ناب پورشه می باشند که به طور گسترده ای توسط مهندسین این شرکت به کار گرفته شده اند.