ب‌ام‌و X4 برای اولین بار در نمایشگاه فرانکفورت ۲۰۱۴ به جهانیان معرفی شد، خودرویی که از بسیاری از جهات به برادر بزرگ‌تر خود یعنی X6 شباهت دارد اما بر پایه مدل X3 این کمپانی شکل گرفته است.
مدتی قبل فرصتی به‌دست آمد تا مدل ۲۰۱۵ این خودرو را از نزدیک دیده و آن را بررسی کنیم، پس با ما همراه باشید تا بیشتر با این باواریایی آشنا شوید.

 

طراحی ظاهری:
وقتی برای اولین بار این خودرو مشاهده کردم به یاد برادر بزرگ‌ترش یعنی X6 افتادم همان فرم کوپه مانند در انتهای X4 نیز وجود دارد، که منجر به وجه تمایز آن نسبت به رقبایش می‌شود.
اما بیایید نگاهی دقیق‌تر به طراحی ب‌ام‌و X4 داشته باشیم. اگر از جلو به X4 نگاه کنید بی‌شک آن را با X3 ااشتباه می‌گیرید! بله درست است زیرا طراحی چراغ‌ها، جلوپنجره و سپر کاملاً با X3 مشترک می‌باشد اما خطوطی که روی کاپوت و گلگیرها ترسیم شده خبر از طراحی خوابیده و پویاتری نسبت به X3 می‌دهد.در نمای جانبی گلگیرهای پف‌کرده در ترکیب با خطوط ترسیم‌شده بر روی آن‌ها عضلانی بودن خودرو را به رخ می‌کشند، در همین حال شیب تند ستون c، چهره ای پویا و اسپرت به X4 بخشیده است. رینگ‌ها نیز بزرگ و هماهنگ با پیکرهٔ X4 شکل گرفته‌اند. درنهایت وقتی به عقب خودرو می‌رسیم با فرمی شبیه به خودروهای فست بک مواجه می‌شویم، که دلیل این شباهت بی‌شک طراحی درب صندوق و شیشه این خودرو است. چراغ‌ها نیز زیبا و هماهنگ با دیگر بخش‌های این خودرو می‌باشند. سپر، حالتی پف‌کرده دارد و در سمت چپ آن اگزوز دوقلو به چشم می‌خورد. در مجموع طراحی ظاهری X4 همانند X6 زیبا، اسپرت و خاص است.

 

طراحی داخلی:
درهای خودرو را باز کرده و به دلیل ارتفاع نه‌چندان زیاد از سطح زمین به‌راحتی و هم چون خودروهای سواری وارد کابین می‌شوم. طراحی داشبورد، ساده و در حین حال جذاب است که شبیه به سایر محصولات این کمپانی آلمانی می‌باشد. ارگونومی در این کابین به خوبی رعایت شده است، به‌گونه‌ای که تمام ادوات به بهترین شکل ممکن در دسترس راننده قرار دارند. مواد به‌کار رفته در کابین که مجموعه ای از چرم، آلومینیوم، جیر و پلاستیک است از کیفیت خوبی برخوردار می‌باشند. صندلی با وجود خشک بودن، راحت هستند و در مسافت‌های طولانی سرنشینان را خسته نمی‌کنند اما متأسفانه در سرپیچ‌ها محافظت مناسبی از بدن سرنشینان به ارمغان نمی‌آورند.فضای سر و پاها برای سرنشینان جلو خوب و راضی‌کننده است و اگر قدتان بیش از ۱۸۰ سانتیمتر نباشد در عقب این خودرو نیز احساس رضایت خواهید کرد، اگر نظر ما را در مورد فضای این خودرو بخواهید، بدانید با توجه به طراحی و فرم خوابیده ستون c نمره قبولی را از ما دریافت خواهد کرد. ضمن اینکه صندوق این خودرو نیز با اینکه از X3 کوچک‌تر هست، اما فضای آن خوب و مناسب است و نمی‌توان ایرادی از آن گرفت.

 

پیشرانه و گیربکس:
به دلیل ممنوعیت واردات خودروهای با حجم موتور بیش از ۲۵۰۰ سی‌سی، X4های واردشده به کشور که با کد ۲٫۸i Xdrive شناخته می‌شوند دارای پیشرانه ای با حجم ۲۰۰۰ سی‌سی می‌باشند که به کمک توربوشارژر و تکنولوژی‌های تزریق مستقیم سوخت و زمان‌بندی متغیر باز و بسته شدن سوپاپ‌ها می‌توانند حداکثر قدرت و گشتاور به ترتیب ۲۴۵ اسب بخار و ۳۵۰ نیوتن متر در دور موتورهای ۶۵۰۰ و ۱۲۵۰ تا ۴۸۰۰ تولید کند. وظیفهٔ انتقال قدرت پیشرانه به هر دو محور جلو و عقب به گیربکس ۸ سرعته ساخت zf سپرده شده است. ب‌ام‌و X4 با این پیشرانه و گیربکس قادر است که در ۶٫۴ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند و می‌توان تا سرعت ۲۳۲ کیلومتر بر ساعت نیز با آن گاز داد میانگین مصرف سوخت X4 در ۱۰۰ کیلومتر ۷٫۴ لیتر می‌باشد که برای یک کراس‌اوور، رقم خوبی به شمار می‌رود و نشان از کم‌مصرف بودن این خودرو دارد

 

تجربه رانندگی:
پشت فرمان قرار می‌گیرم و صندلی را که دارای تنظیمات برقی و مجهز به حافظه نیز می‌باشد را مناسب با بدن خود تنظیم می‌کنم. پا را بر روی پدال ترمز گذاشته و دکمه استارت را می‌فشارم. خودرو به‌راحتی روشن می‌شود و در حالت درجا صدای پیشرانه به داخل کابین نفوذ نمی‌کند که نشان از عایق‌بندی خوب خودرو دارد. دسته‌دنده زیبا و خوش‌دست X4 را در حالت D قرار می‌دهم و شروع به حرکت می‌کنم. خودرو به خوبی شتاب می‌گیرد. این شتاب در حدی است که حس فرو رفتن در صندلی را می‌توان تجربه کرد.