نسل ششم ب ام و سری ۳ با کد اتاق F30 به تازگی وارد ایران شده است. این مدل تغییرات زیادی را در طراحی بدنه و کابین تجربه کرده است و به عقیده عده ای زیبایی نسل قبل را ندارد. اما باید قبول کرد که مدل جدید سری۳ جذاب و خوش استایل شده است.

چراغهای جلو همچون سایر مدل‌های جدید به جلو پنجره متصل شده اند، همچنین نمای قسمت عقب و طراحی چراغها به ب ام و سری۵ شباهت بسیاری دارند و شخصیت اسپرت سری۳ در این قسمت دیده نمی شود. چیدمان کابین نیز دست خوش تغییرات گسترده ای شده و نسبت به قبل جذابیت بیشتری دارد.

همچنین در نسل جدید،شاهد ارتقای کیفیت قطعات کابین و بکارگیری جدیدترین سامانه ها و سیستم های ایمنی و رفاهی هستیم. سری۳ جدید در سه تیپ اسپرت،مدرن و لاکچری عرضه میشود. مدل فول آپشن یا همان مدرن، از امکاناتی نظیر سیستم پارک اتوماتیک، صندلی‌های برقی مجهز به گرمکن، سردکن و حافظه بهره می‌برد. سیستم صوتی BOSS با ۱۶ بلندگو و قدرت خروجی ۶۰۰ وات تکمیل‌کننده امکانات رفاهی کابین است. اما در نمونه اسپرت لاین که نمونه پایه سری۳ به شمار می رود، شاهد سطح محدودتر تجهیزات هستیم و از امکاناتی نظیر دوربین دید عقب و صندلی های برقی خبری نیست.

سری۳ جدید در دو نوع ۳۲۰ و ۳۲۸ وارد کشور می‌شود. که نمونه ۳۲۸ به عنوان قوی‌ترین نمونه موجود در ایران، از یک پیشرانه ۴سیلندر ۲لیتری بهره می‌برد که با بهره‌گیری از دو توربو شارژر قادر است ۲۴۵ اسب بخار قدرت تولید کند. حداکثر سرعت این خودرو روی۲۵۰ کیلومتر محدود شده و صفر تا ۱۰۰ را ظرف ۶ ثانیه طی می کند. که از این نظر خودرو چابکی به نظر میرسد. با وجود پیشرانه کم حجم و پربازده و وجود سامانه هایی نظیر اتو هولد یا همان سیستم خاموش در توقف، سری۳ جدید سدان کم مصرف و کم اشتهایی به نظر می‌رسد. همچنین سواری راحت و نرم این خودرو باعث شده تا از رانندگی با آن لذت ببرید

اگر هم به دنبال هیجان بیشتر و رانندگی اسپرت‌تر هستید، با فشار دادن دکمه اسپرت پلاس همه چیز برای قدرت نمایی سری۳ مهیا می‌شود. از بارزترین قابلیت های حرکتی این خودرو، می‌توان به هندلینگ عالی آن اشاره کرد، که هنگام تعویض خطوط با سرعتهای بالا و هنگام عبور از پیچ، به هیچ عنوان راننده را نا امید نمی کند. از رقبای سری۳ جدید در بازار ایران، می‌توان به بنز کلاسC و لکسوس is جدید اشاره کرد.

اگر مي خواهيد علاقه به سدان همراه با تعصب روي سري ۳ را در کنار هم داشته باشيد، F30 فرصت خوبي به شما مي دهد. ضمن اينکه ظرافت در طراحي داخلي و خارجي نسل جديد نسبت به قبل خيلي بيشتر شده و سليقه هاي حساس را بيش از پيش به سوي خود جذب مي کند.